Co jest przyczyną awarii pompy paliwa?
Masz problem z uruchomieniem silnika? A może podczas jazdy auto szarpie od razu po wciśnięciu pedału gazu? Jeśli zauważyłeś takie objawy w swoim samochodzie, nie bagatelizuj ich. Takie niedogodności mogą wskazywać na awarię pompy paliwa. Pompa odpowiada za dostarczanie paliwa ze zbiornika do wtryskiwaczy, z których następnie paliwo trafia do cylindrów silnika. Jej niewłaściwe działanie albo całkowicie uniemożliwia uruchomienie silnika, albo też istotnie zaburza jego pracę, co przekłada się na dyskomfort w czasie jazdy, a nawet może zwiększać ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Sprawdź, co może być powodem takiej awarii.
Jakie są najczęstsze przyczyny usterek pompy paliwa?
Za najczęstszą przyczynę awarii pompy paliwa uznaje się zanieczyszczenie zbiornika. Brud i rdza, które trafiają do baku, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych komponentów pompy i prowadzą do ich szybszego zużycia. Co jeszcze może powodować awarię pompy paliwa? Wśród innych przyczyn nieprawidłowego działania pompy wymienić można:
- zużycie mechaniczne na skutek długoletniej eksploatacji lub z powodu wadliwych części,
- przegrzanie pompy, które może być wynikiem nieustannej jazdy na rezerwie paliwa,
- uszkodzenie przekaźnika pompy paliwa,
- przepalenie bezpiecznika pompy paliwa,
- niesprawne połączenia elektryczne, w tym przegrzanie lub korozja styków.
Co robić, by uniknąć awarii pompy paliwa?
Aby uniknąć awarii pompy paliwa, pamiętaj o tym, by zamiennik pompy paliwa instalować wyłączne w czystym zbiorniku. Oprócz tego kontroluj poziom paliwa. Regularnie tankuj, tak by unikać sytuacji, w których jeździsz na rezerwie. Zbyt mała ilość paliwa sprawia, że w zbiorniku gromadzi się woda, która jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się rdzy. Ponadto systematycznie sprawdzaj stan przewodów elektrycznych. Najlepiej raz na jakiś czas oddaj auto do warsztatu w celu przeprowadzenia diagnostyki. Diagnostykę samochodową we Wrocławiu oferuje m.in. Serwis samochodowy R.R. Mechanika Pojazdowa Rafał Ryśnik. Kontrola poszczególnych komponentów pozwoli Ci uniknąć poważnych awarii, których nierzadko nie udaje się dostrzec w pierwszym stadium.