Jak przygotować auto do przeglądu okresowego?
Przegląd okresowy to idealny moment, aby poddać kontroli swoje auto oraz upewnić się, czy poruszanie się nim jest w pełni bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że przegląd okresowy to nie to samo co badanie techniczne. Podstawowa różnica wiąże się z tym, że badanie techniczne stanowi obowiązkowy nadzór sprawności pojazdów, który wykonuje się na stacji kontroli pojazdów (co rok, dwa lub trzy lata w zależności od wieku auta).
Jest ono absolutnie niezbędne do tego, aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Przegląd okresowy jest znów nieobowiązkową, ale zalecaną przez producentów wizytą w serwisie samochodowym, która ma służyć sprawdzeniu stanu technicznego auta oraz wymianie elementów i płynów eksploatacyjnych. O czym warto pamiętać przed przeglądem okresowym i w jaki sposób zadbać wtedy o samochód?
Przegląd okresowy – niezbędne informacje
W zakres przeglądu okresowego auta wchodzi szereg czynności, które mają na celu sprawdzenie, uzupełnienie lub wymianę określonych części eksploatacyjnych. W Polsce przepisy nie definiują w jasny sposób, jaka powinna być częstotliwość wykonywania przeglądów okresowych pojazdów, dlatego są one sprawą całkowicie indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od marki i modelu samochodu. Zwykle plan kontroli jest umieszczany w instrukcji obsługi i serwisowania samochodu. Jeśli została ona zgubiona lub nie dołączono jej do auta kupionego z rynku wtórnego, często można ją także znaleźć na stronie producenta (dla nowszych modeli). O terminie przeglądu może również przypomnieć sam komputer pokładowy, np. poprzez wyświetlanie informacji o potrzebie stawienia się w auto serwisie, wyznaczonej na podstawie analizy dotychczasowego stanu eksploatacji pojazdu.
W zależności od firmy, modelu, przebiegu lub wieku auta przegląd okresowy może obejmować różne działania. Należą do nich m.in.:
- uzupełnianie lub wymiana oleju silnikowego;
- uzupełnianie lub wymiana płynu hamulcowego, chłodniczego i przekładniowego;
- uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych (silniki wysokoprężne);
- kontrola i czyszczenie/wymiana filtru oleju (w samochodach diesel);
- kontrola i czyszczenie/wymiana świec (w samochodach benzynowych);
- kontrola i czyszczenie/wymiana filtru powietrza;
- kontrola lub wymiana paska rozrządu i pasków klinowych;
- kontrola ciśnienia i zużycia bieżnika w oponach;
- kontrola zawieszenia i wymiana amortyzatorów;
- kontrola klocków i tarcz hamulcowych;
- kontrola obwodu elektrycznego;
- kontrola lampek (wewnętrznych i zewnętrznych);
- kontrola tłumika;
- kontrola klimatyzacji i gazu chłodniczego;
- diagnostyka komputerowa.
Kontroli zostaje poddane również to, czy w aucie nie występują żadne wycieki oleju ani innego rodzaju nieszczelności silnika. W zależności od intensywności eksploatacji auta przeglądy okresowe należy wykonywać co ok. 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku, choć zdarza się, że niektórzy producenci wydłużają ten okres do 20 lub nawet 30 tysięcy kilometrów.
Co należy zrobić przed oddaniem auta na przegląd?
Przed udaniem się na przegląd okresowy należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować wszelkie wątpliwości, jakie mamy wobec działania naszego samochodu. Jeśli istnieją jakieś kwestie, które nas niepokoją, dobrze będzie powiedzieć o nich mechanikowi na stacji samochodowej i poprosić go o sprawdzenie pojazdu właśnie pod tym kątem. W przypadku, gdy w trakcie eksploatacji auta doszły do nas jakieś niepokojące odgłosy lub zauważyliśmy wycieki, dobrze jest od razu zgłosić się do mechanika celem wykonania koniecznych napraw. Przed przeglądem okresowym warto także… umyć i odkurzyć auto. Zadbany samochód to nie tylko swego rodzaju wizytówka, która świadczy o naszym przywiązaniu do auta – przyprowadzenie czystego pojazdu znacznie ułatwi pracę specjalistom w serwisie samochodowym.
Dokonywanie przeglądów okresowych nie jest obowiązkowe, jednak należy mieć świadomość, że zachowanie gwarancji producenta zwykle zależy od ich regularnego przeprowadzania – szczególnie że gwarancja na niektóre elementy może sięgać nawet 10 lat. Ponadto warto wspomnieć, że utrzymanie gwarancji to nie jedyna korzyść, z jaką wiążą się przeglądy okresowe. Samochód poddawany regularnemu serwisowaniu jest znacznie mniej awaryjny i ma większą wartość na rynku aut używanych. Zabiegi wykonywane podczas przeglądów okresowych pozwalają także na zminimalizowanie wydatków, ponieważ wykonywane na bieżąco kontrole ograniczają rozwój usterek – np. odpowiednio wczesna wymiana paska rozrządu może zapobiec znacznie kosztowniejszej naprawie całej głowicy.