Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
Nieefektywna lub pogarszająca się praca klimatyzacji w samochodzie może być efektem wielu usterek. Jednak zazwyczaj za ten stan odpowiada uszkodzona sprężarka klimatyzacji. Z racji na to, że regeneracja kompresora jest o wiele tańsza od zakupu nowej części, usługa ta cieszy się dużą popularnością. Przyjrzyjmy się, na czym polega prawidłowa regeneracja sprężarki klimatyzacji.
Regeneracja kompresora klimatyzacji samochodowej
Regeneracja sprężarki polega na pełnym demontażu części, a następnie precyzyjnym oczyszczeniu podzespołu. To jednak nie wszystko. W trakcie wykonywania pracy mechanik wyszukuje zużyte lub uszkodzone elementy i wymienia je na sprawnie działające części. Regeneracja sprężarki klimatyzacji to tańsza alternatywa dla zakupu nowego kompresora. Warto wspomnieć, że jest on najdroższym elementem układu, który odpowiada za prawidłową dystrybucję czynnika chłodzącego w samochodowym układzie klimatyzacji (pokrótce, pozwala na efektywne chłodzenie wnętrza auta).
Profesjonalna diagnostyka samochodowa wykaże wszystkie aktualne usterki w samochodzie, określi stan techniczny pojazdu i da nam informację zwrotną odnośnie do tego, jakie części należy wymienić lub poddać regeneracji. Dobrze przeprowadzony serwis auta pozwoli nam zachować wysoki poziom bezawaryjności klimatyzacji oraz zadba o jej efektywną pracę.
Z jakich elementów składa się regeneracja sprężarki?
Choć regeneracja kompresora jest tańsza od jego wymiany, to czy jest to opłacalna usługa dla właściciela auta? Pod wieloma względami, tak. Czynność ta pozwala znacząco przedłużyć żywotność sprężarki, co przekłada się na sprawnie działającą klimatyzację w pojeździe. Warto jednak wspomnieć, że na rynku dostępne są poza nowymi podzespołami, również i certyfikowane kompresory regenerowane. Takie sprężarki przechodzą proces fabrycznej regeneracji i charakteryzują się wysoką jakością oraz objęte są określonym czasem gwarancji.
Zazwyczaj proces regeneracji sprężarki klimatyzacji składa się z:
- demontażu sprężarki,
- czyszczenia (w skład tego etapu wchodzi zarówno mycie, jak i piaskowanie),
- przetestowania szczelności podzespołu,
- sprawdzenia sprawności kompresora oraz wymiany wszystkich uszkodzonych lub zużytych elementów,
- powtórnego montażu sprężarki i finalnego testu jej aktualnej sprawności.